Vasario 26 d. (penktadienį) galerija "Meno parkas" ir Torunės (Lenkija) šiuolaikinio meno centras atidarė projekto "Laiko ženklai" parodas Mykolo Žilinsko dailės galerijoje ir galerijoje "Meno parkas".

Projekto kuratorius Krzysztof Stanisławski (PL).

17 val. Nacionalinio M. K. Čiurlionio muziejaus M. Žilinsko dailės galerijoje (Nepriklausomybės a. 12, Kaunas)

Menininkai: Thomas Bayrle, Sharon Balaban, Massimo Bartolini, Heinz Cibulka, Oskar Dawicki, Jan Dobkowski, Kijewski / Kocur, Jarosław Kozłowski, Katarzyna Kozyra, Zofia Kulik, Lech Majewski, Jarosław Modzelewski,  Hermann Nitsch, Ewa Partum, Józef Robakowski, Marek Sobczyk, Supergroup Azorro, Leon Tarasewicz, Katarzyna Tretyn-Zečević, Andrzej Wasilewski, Krzysztof Wodiczko.

19.30 val. Galerijos "Meno parkas" III aukšto ekspozicinėje erdvėje (Rotušės a. 27, Kaunas)

Menininkai: Wacław Kuczma, Zbigniew Libera, Natalia LL, Susan PhilipszAgnieszka Polska, Suzanne Treister.

Atidarymo garbės svečiai:
Torunės miesto meras ponas Michał Zaleski ir Kauno miesto meras ponas Visvaldas Matijošaitis.

Projekto partneriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Nacionalinis M.K. Čiurlionio dailės muziejus.


.....

Kaune pristatomoje Torunės šiuolaikinio meno centro „Laiko ženklai“ (CoCA) kolekcijoje žymių Lenkijos menininkų, jau tapusių lenkų meno klasika bei tarptautiniu mastu pripažintų užsienio menininkų kūriniai. 
Tai pirmas šios kolekcijos pristatymas užsienyje ir pirma tokia išsami lenkų meno paroda Lietuvoje per pastaruosius 12 metų. Simboliška, jog kolekcijos premjera užsienyje vyksta Mykolo Žilinsko dailės galerijoje, kuri 1989 m. atidaryta siekiant įamžinti ir įkurdinti žymaus kolekcionieriaus Mykolo Žilinsko kolekciją. Iš kitos pusės, neatsitiktinai dalis šios Torunės šiuolaikinio meno centro kolekcijos pristatoma šiuolaikinio meno galerijoje „Meno parkas“, kuri yra viena gyviausių meno institucijų Lietuvoje, aktyviai bendradarbiaujanti su daugeliu Europos ir pasaulio meno institucijų.
Dvi projekto parodos apima įvairias medijas: tapyba, piešinys, fotografija, videomenas bei instaliacija.
Atrinkti darbai, reprezentuodami įvairius šiuolaikinio meno periodus bei kryptis, pateikia jų atsiradimo laikmečio autentišką liudijimą. Kūriniai nėra tematiškai grupuojami pagal problematiką, kuri būtų daugiau ar mažiau nuosekli kuratorinei koncepcijai. Ganėtinai priešingai – kuratoriaus siekis buvo daugiau pasislėpti už originaliausių darbų, pasižyminčių neprilygstamu meniniu lygiu ir atspindinčių „jų laikmečio dvasią“, be aiškaus susitelkimo į kokią nors temą ar problemą.
Ankstyviausi kūriniai datuoja visiems žinomą ne per seniausią XX amžiaus Lenkijos istorijos tarpsnį – „karo padėties“ (Stan wojennyj) laikotarpį – kurie yra visiškai netipiniai tuo metu dominavusiam „Naujosios ekspresijos“ stiliui. Tai chrestomatiniai Józef Robakowski videokūrinys ir Ewa Partum performanso dokumentacija. Kažkada laikyti radikaliai alternatyviais, šie kūrėjai galiausiai buvo plačiai pripažinti tėvynėje ir užsienyje (E. Partum kūriniai yra Niujorko modernaus meno muziejaus (MoMA) kolekcijoje). Prieš tai minėtą 9–ojo dešimtmečio „Naująją ekspresiją“ atliepia daug vėlesni pripažintų tapytojų Leon Tarasewicz bei „Gruppa“ narių – Jarosław Modzelewski ir Marek Sobczyk – kūriniai.
Kolekcijos parodose aštuntas dešimtmetis reprezentuojamas panašios stilistikos kūrinių, sukurtų tokių menininkų kaip Natalia LL (kūryba taip pat eksponuota MoMA), Jarosław Kozłowski ar Jan Dobkowski. Paskutinysis dešimtmetis, su dominuojančiu to meto „kritiniu menu“, atstovaujamas Katarzyna Kozyra bei „Supergrupa Azorro“ (menininkai Igor Krenz, Wojciech Niedzielko, Łukasz Skąpski ir Oskar Dawidzki kūrybinę veiklą vykdo ir savarankiškai nuo grupės) kūryba. Nors ir netiesiogiai, ši kryptis taipogi apima tokių „kritinio meno“ pionierių kaip Zofia Kulik ir Zbigniew Libera kūrinius. Pažymėtini ir jaunesnės kartos kūrėjai – Agnieszka Polska, Basia Bańda ir Katarzyna Tretyn-Zečević.
Lenkų menininkų kolekcija papildoma užsienio autorių kūriniais, kurie akcentuoja tarptautinį kontekstą, ieško atskaitos taškų (kad ir netiesioginių ar neakivaizdžių) kryptims ar probleminiams klausimams, aptariamiems Vakarų Europos menininkų. Įdomiausi šios projekto dalies kolekcijoje Vienos akcionistų – Heinz Cibulka ir Hermann Nitsch – dokumentika ir kūriniai, taip pat paskutinės dOCUMENTA žvaigždės, Thomas Bayrle, darbas ar Turner Prize laimėtojos Susan Philipsz garso instaliacija.
Pristatomoje kolekcijoje svarbią vietą užima pripažintų Lenkijos menininkų paprastai dirbančių už šalies ribų prezentacija. Tai Niujorke gyvenančio Krzysztof Wodiczko (menininko instaliacija eksponuota Lenkijos paviljone Venecijos bienalėje) ar Lech Majewski, gyvenančio ir kuriančio Katovicose ir Venecijoje (menininko videomenas ir filmai neseniai buvo rodomi MoMA, o prieš tai keliose Venecijos bienalėse), kūriniai.

Parodas galima aplankyti iki balandžio 4 d.